Finansowanie inwestycji IT – Krajowy Plan Odbudowy
17 października 2022 r. został ogłoszony nabór wniosków do Krajowego Planu Odbudowy w ramach inwestycji A1.4.1 Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu.
Podmioty uprawnione do wsparcia:
- osoba fizyczna (prowadząca działalność gospodarczą lub
- mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo, spełniające warunki:
- podmioty wykonujące na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej działalność w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury,
- podmioty mające nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Sfinansować można koszty poniesione od nie wcześniej niż od dnia 1 lutego 2020 r. i nie później niż do 31 grudnia 2025 r. m.in. na zakup i montaż systemów informatycznych do obsługi procesów produkcji, przechowywania i wprowadzania do obrotu, w tym zarządzania i księgowości.
Kryteria dodatkowo punktowane:
- Realizacja przedsięwzięcia związana jest z rolnictwem ekologicznym,
- Przedsięwzięcie jest realizowane na terenie powiatów o niekorzystnej sytuacji na rynku pracy (stopa bezrobocia powyżej średniej krajowej),
- Przedsięwzięcie jest realizowane w powiatach zlokalizowanych na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (górskie, podgórskie),
- Wykorzystanie TIK (Technologie informacyjno-komunikacyjne),
- Współpraca w realizacji przedsięwzięcia (spółdzielnie, organizacje producentów rolnych),
- Nowi ostateczni odbiorcy wsparcia (wnioskodawca nie był beneficjentem poddziałania 4.2 ,,Wsparcie Inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój” PROW 2014-2020)
Rozliczanie wydatków
Poziom dofinansowania – 50 % kosztów kwalifikowanych
Kwota dotacji – uzależniona od wielkości firmy wnioskującej o wsparcie:
- mikro – maksymalnie 5 mln PLN
- małe – maksymalnie 10 mln PLN
- średnie – maksymalnie 15 mln PLN
Minimalna wielkość wsparcia na jedno przedsięwzięcie wynosi 100 tys. zł.
Wsparcie jest udzielane w formie:
- refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (płatność częściowa wypłacana po zakończeniu każdego etapu, maksymalnie 4 etapy; lub płatność końcowa po zrealizowaniu całości przedsięwzięcia)
- zaliczki na realizację przedsięwzięcia – dotyczy wyłącznie przedsięwzięć nierozpoczętych przed dniem złożenia wnioski i wnioskodawców, którzy wystąpili o przyznanie wypłatę zaliczki we wnioski.
Termin naboru
od 17 października 2022 r. do 18 listopada 2022 r.
Broszura informacyjna:
Chcesz poznać więcej informacji?
Grafika: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi https://www.gov.pl/web/arimr/nabory-wnioskow-w-ramach-kpo2