Koszty wdrożenia systemu ERP

04.04.2024

Koszty wdrożenia systemu ERP

Koszty wdrożenia systemu ERP

Pytanie o koszt wdrożenia systemu ERP jest jednym z pierwszych pojawiających się pytań przy rozmowie z potencjalnym Klientem, który staje przed wyborem systemu ERP.

Rozumiemy, że przed każdą inwestycją, również w przypadku zakupu systemu ERP (oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem), Przedsiębiorcy kalkulują koszty. Niełatwo jest jednak w szybki i konkretny sposób podać koszt systemu oraz jego wdrożenia.

Koszty wdrożenia systemu ERP są zależne od wielu czynników, dlatego w pierwszej kolejności zachęcamy do niezobowiązującego spotkania z przedstawicielem naszej firmy. Podczas spotkania poznajemy specyfikacje oraz potrzeby przedsiębiorstwa oraz proponujemy rozwiązanie Comarch, które w pełni spełni oczekiwania Klienta.

Staramy się, aby wdrażane przez nas oprogramowania były szyte na miarę i budżet Klienta.

Aby dobrze wycenić wdrożenie systemu ERP musimy wiedzieć jakie są składowe elementy inwestycji.

 • Analiza przedwdrożeniowa
  Analiza przedwdrożeniowa jest wykonywana przez doświadczonych konsultantów oraz programistów Primaco. Dokument zawiera cele, zakres i kolejne etapy wdrożenia systemu. Proces analizy pozwala m.in. określić potrzeby oraz zakres funkcjonalnym systemu Comarch ERP, które będą niezbędne do optymalnego wdrożenia oprogramowania. Po zakończeniu analizy, Klient otrzymuje informacje zawsze w postaci dokumentu. Nasi konsultanci przedstawiają w nim konkretne rozwiązania i narzędzia, którymi je realizujesz oraz jasno definiują uzyskany rezultat.
  Analiza przedwdrożeniowa wyceniana jest indywidualnie.

 • Infrastruktura
  Jednym z kluczowych elementów wdrożenia systemu ERP jest zoptymalizowanie zasobów sprzętowych, które będą niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Mając świadomość kosztów infrastruktury sprzętowej, (m.in. serwera i oprogramowania niezbędnego do jego obsługi) zawsze proponujemy alternatywne rozwiązania. Prognozując zapotrzebowanie Klienta, dążymy do tego, aby przedstawione rozwiązania sprzętowe obejmowały nie tylko pierwszy rok pracy z systemem ERP, ale perspektywę trzy- i pięcioletnią.

Na życzenie oferujemy wyceny sprzętu pod obsługę systemów Comarch ERP (Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum, Comarch ERP Optima). Obecnie dostępne są 3 zakresy wycen: Ekonomiczna, Optymalna lub wersja Rozwojowa.

 • Licencje
  Klient decydujący się na zakup systemu ERP staje przed wyborem zarówno systemu (Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum) jak i sposobu licencjonowania. Systemy Comarch są dostępne w modelu stacjonarnym oraz w modelu abonamentowym (w chmurze). W zależności od liczby stanowisk pracy oraz procesów zachodzących w firmie Klient wraz z naszym konsultantem określa ile oraz jakie licencje będą potrzebne.

Prawidłowe przeprowadzenie analizy przedwdrożeniowej umożliwi dopasowanie rozwiązania (systemu ERP), ilości modułów oraz ich rodzaju do potrzeb przedsiębiorstwa.

 • Wdrożenie systemu ERP
  Działania wykonane przed wdrożeniowców firmy Primaco są ściśle ustalone z osobą kierującą projektem wdrożenia po stronie Klienta.
  • Analiza przedwdrożeniowa – Przedstawienie zarówno stanu obecnego jak i zaproponowanego rozwiązania pracy. Prezentacja scenariuszy wykorzystania oprogramowania. Zaproponowanie odpowiedniego systemu ERP, ilości oraz rodzaju licencji.
  • Instalacja i konfiguracja systemu – na tym etapie odbywają się w zależności od potrzeby instalacje systemu ERP w zakresie zakupionych modułów, kreowanie baz, ustawienia kopii bezpieczeństwa itp.
  • Migracja danych – w zależności od potrzeb oraz oczekiwań Klienta, migracja danych z dotychczas używanego systemu.
  • Szkolenia pracowników – szkolenie pracowników końcowych z zakresu obsługi przypisanych pracownikowi modułów oprogramowania.
  • Wsparcie podczas uruchomienia programu i startu pracy – Wsparcie w pierwszych dniach pracy na systemie przez wdrożeniowca.

 • Po wdrożeniu – koszty utrzymania

Biorąc pod uwagę koszty inwestycji wdrożenia systemu ERP należy pamiętać, że koszt wlicza się nie tylko analiza przedwdrożeniowa, infrastruktura, zakup licencji oraz wdrożenie, ale również koszt utrzymania systemu po zakończeniu procesu wdrażania – w czasie pracy na systemie.

W przypadku zakupu licencji w wersji stacjonarnej należy pamiętać, że w ramach gwarancji Klient ma dostęp do nowych wersji oferowanego systemu, a w szczególności pewność korzystania z oprogramowania zgodnego z przepisami prawa.

 • Cena gwarancji rocznej na system Comarch ERP Optima (płatna od drugiego roku użytkowania) stanowi 20% aktualnej ceny posiadanych modułów Comarch ERP Optima.
 • Cena gwarancji rocznej na system Comarch ERP XL (płatna od drugiego roku użytkowania) stanowi 16% aktualnej ceny posiadanych modułów Comarch ERP XL.

W przypadku modelu abonamentowego opłata za licencje jest miesięczna.

Gwarancja na oprogramowanie Comarch umożliwia korzystanie z bezpłatnego wsparcia (przez e-mail) od producenta Comarch.

Wracając do kosztów wdrożenia systemu ERP, określenie to zależy jest określeniem trafnym ze względu na rozbudowany proces i potrzeby przedsiębiorstwa. Ale uspokajamy… to tylko tak strasznie wygląda na papierze, w praktyce zespół doświadczonych pracowników Primaco, przedstawi koszty oraz przeprowadzi przez cały proces wdrożenia systemu ERP.

Poznaj koszty oprogramowania ”szytego na miarę” Twojego przedsiębiorstwa.

Poznaj metody finansowania inwestycji.