Krajowy Systerm e-Faktur

27.10.2023

Krajowy System e-Faktur 2023 r. – Przygotuj się na KSeF

Krajowy System e-Faktur

Grafiki Primaco 70x70 udostepnione 1

….

Krajowy System e-Faktur (KSeF) od wielu miesięcy spędza sen z powiek wielu polskim przedsiębiorcom. Właściciele firm oraz pracownicy działów księgowych z nadzieją wypatrują informacji o kolejnym przesunięciu obligatoryjnego rozpoczęcia pracy z KSeF. Wiele firm obawia się, że nie są gotowe na wprowadzenie tak dużej zmiany w niedługim czasie.

…..

Co to jest Krajowy System e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to centralna baza (platforma) Ministerstwa Finansów, która służy do wystawiania, otrzymywania i przechowywania tzw. faktur ustrukturyzowanych.

Do czego KSeF zobowiązuje polskich przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy korzystający z KSeF zobowiązują się do wystawiania i udostępniania faktur ustrukturyzowanych. Faktura ustrukturyzowana przyjmuje format XML, zgodnie ze strukturą logiczną e-faktury opublikowaną przez Ministerstwo Finansów.

Czy przedsiębiorca musi korzystać z KSEF?

Na stronie Ministerstwa finansów w zakładce Krajowy System e-Faktur (KSeF) czytamy:

,,Od stycznia 2022 roku możesz korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur dobrowolnie, natomiast od 1 lipca 2024 roku KSEF stanie się rozwiązaniem obligatoryjnym”.

Jak przedsiębiorca wystawi fakturę ustrukturyzowaną?

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych będzie możliwe z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi, które udostępni Ministerstwo Finansów oraz przy użyciu programów komercyjnych.

Grafika Primaco 1
Każda generowana przez sprzedawcę e-faktura w formacie XML, będzie trafiała przez KSeF do nabywcy e-faktury w formacie XML.

Podmioty, które są zobowiązane do korzystania z KSeF

Wszystko wskazuje na to, że obowiązek przekazywania faktur do KSeF obejmuje:

  • przedsiębiorców zarejestrowanych jako czynni podatnicy podatku VAT (od 1 lipca 2024),
  • przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT (od 1 stycznia 2025),
  • podatników zidentyfikowanych w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadających polski identyfikator podatkowy NIO (od 1 lipca 2024).

Czy wiesz, że systemy Comarch ERP na Krajowy System e-Faktur są gotowe już od stycznia 2022?

Wymiana danych z KSeF w przedsiębiorstwie nie musi wiązać się z dodatkowymi obowiązkami czy większym nakładem prac. Producent rozwiązań chciałby, aby mimo nowego obowiązku rozwiązania Comarch dały możliwość usprawnienia procesów zachodzących w firmie. Eksperci Comarch pracują nad tym, aby obsługa e-Faktur w Comarch ERP odbywała się w przejrzysty i intuicyjny sposób.

Obecne wersje systemów Comarch ERP posiadają szereg funkcjonalności umożliwiających komunikację z Krajowym Systemem e-Faktur, w tym uwierzytelnienie czy zarządzanie e-fakturami.

Użytkownicy systemów Comarch ERP, mają możliwość wysyłki faktur do Krajowego Systemu e-Faktur na:

  • środowisko demonstracyjne;
  • środowisko produkcyjne.

Klienci Comarch mogą tworzyć, wysyłać faktury ustrukturyzowane, które są automatycznie dostarczane do KSeF. Połączenie to działa w dwóch kierunkach i umożliwia również odbiór faktur z KSeF.

2 1

Chcesz mieć spokojną głowę i nie narażać swojej firmy na kary finansowe?

W lipcu 2024 r. nie będzie już czasu na testowanie rozwiązań, skontaktuj się z nami i wypróbuj możliwości wymiany danych z KSEF przy pomocy rozwiązań Comarch!